XMD – Expert Mold Designer – Otomatik Kalıp Tasarımı

Expert Mold Designer -XMD- KeyCreator içerisinde direkt olarak çalışan ve kalıp seti hazırlama sürenizi %70’lere varan sürelerde kısaltan dolayısıyla da verimliliğinizi artıran, kalıpçıların vazgeçemeyeceği bir araçtır.

XMD, kullanıcısına sahip olduğu verilerle otomatik kalıp tasarımı yapmasına izni verir. Datanız ister 2D/3D, wireframe ister yüzey veya katı olsun XMD parçanızın geometrisini, model çizgilerini, mekanizmaları otomatik olarak analiz eder ve erkek, dişi bloklarının boyutunu hesaplar. Kullanıcı isterse bu boyutları üzerindeki ölçüleri kullanarak değiştirebilir. Bu değişiklikler gerektikçe yani tasarımın herhangi bir aşamasında yapılabilir. Aynı zamanda gerekli ayarlar aracılığıyla kullanıcı, parçanın kalıp içerisindeki yeri üzerinde güçlü bir kontrole sahiptir.

Normalde kalıp tasarımcıları, çeşitli komponentler, çelik, paftalama ve geometrinin doğru düzenlenmesi gibi işlemlerle yarım gün ile bir hafta arasında değişen süreler harcarlar. Ancak XMD ile tüm bunlar tek bir klikle gerçekleşir. Temel ölçüler belirlendikten sonra XMD mantıklı ölçülerle tüm kalıp komponentlerini (kolon pimi, itici yataklaması, geri vurucular, civatalar, burç, destek mili, vb.) otomatik olarak yerleştirir. Ve XMD tüm bunların otomatik olarak 3D’sini ve aynı zamanda da 2D çizimlerini oluşturur.

DME, HASCO, DMS, PCS, PROGRESSIVE standart ve kullanıcı tarafından tanımlanan kalıp komponentlerine XMD menüsünden kolaylıkla ulaşılabilir ve yeni komponentler eklenebilir. Herhangi bir komponenti için özel değerlerde boyutlandırma yine tek bir klikle gerçekleştirilebilmektedir. Aynı zamanda XMD kullanıcısına kendi kullandığı özel komponentleri tasarımlarında kullanmak üzere standardize etme izni verir. İticiler gibi komponentler yerleştirilirken sadece uygun görünüşte yeri belirlersiniz ve XMD gerisini sizin için tamamlar. İhtiyaç duyulan iticinin tam boyu, iticinin tepesindeki durumu size göstermek için parça yüzeyi üzerine izdüşümünü hesaplar. XMD iticilerin sayısı, katalog numarası gibi bilgileri takip eder ve BOM tablosu için aklında tutar. Daha sonra BOM otomatik olarak oluşturulur ve siparişte kullanılmak üzere yaygın olarak kullanılan herhangi bir formatta export edilebilir.

Su yollarını eklemekse XMD ile çok basittir. Siz sadece yeri belirlersiniz ve daha sonra isterseniz yerlerini değiştirebilir boyları ile oynayabilirsiniz. Eğer 2D’de su yollarını oluşturmak istiyorsanız XMD otomatik olarak 3D şekilleri sizin için oluşturur veya tam tersi yani siz 3D oluşturursanız 2D devreler otomatik olarak XMD tarafından oluşturulacaktır.

Eğer zamanınız olsa bütün plakaları çekip tek tek detaylandırmayı düşünürsünüz, belki de zaten bunu yapıyorsunuz. XMD bunları sizin için otomatik olarak yapar. Siz sadece hangi plakanın detaylandırılacağını seçersiniz ve tüm ölçüleriyle aynı zamanda delik tablosu ile XMD bu işlemi de sizin için otomatik olarak tamamlar. XMD aynı zamanda her plakayı katı veya yüzey olarak export etme yeteneğine de sahiptir.